Bez taryfy ulgowej dla małych firm
Nawet najmniejszy pracodawca musi kierować zatrudnionych na badania i prowadzić ewidencję ich czasu pracy. W razie zaniedbań w tym zakresie, inspekcja pracy może skierować wniosek do sądu o jego ukaranie. Grzywna jest niemal pewna, ale jej wymiar pozostaje w gestii sądu orzekającego.
Dopuszczenie pracownika do pracy bez zaświadczenia lekarskiego, a także brak prowadzonej ewidencji czasu pracy zatrudnionych, mogą oznaczać poważne problemy dla przedsiębiorcy. Tego rodzaju wykroczenia są bowiem penalizowane.
Jak wynika z art. 283 § 1 k.p., osoba odpowiedzialna za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kierująca pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, która nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł. Jednym z tych przepisów jest art. 229 § 4 k.p., z którego wynika zakaz dopuszczenia do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta